News

Jak dbać o gramofon?

Gramofony na nowo cieszą się coraz większą popularnością. Na rynku dostępne są w różnych wersjach, dzięki czemu zarówno nowicjusz, jak i doświadczony słuchacz znajdą coś dla siebie. Aby jednak jakość dźwięku spełniła oczekiwania każdego melomana, niezbędne jest dbanie o sprzęt.

Jak działa gramofon?

Kluczowym elementem każdego gramofonu jest oczywiście igła. Zostaje ona umieszczona w rowkach płyty i dzięki nierówności powstałej podczas obrotu wprawia się w ruch. Uzyskane drgania przenoszone są do wkładki gramofonowej i jako sygnał elektryczny przenoszone dalej po kablach.

Czyszczenie igły gramofonowej

Igła gramofonowa jest jednym z istotniejszych elementów. Niestety jest ona również najbardziej narażona na zanieczyszczenia, a w efekcie na uszkodzenia. Bardzo łatwo zbiera ona kurz znajdujący się na powierzchni płyty. Osadza się on na ostrzu igły podczas odtwarzania muzyki. Może skutkować to zniekształceniem dźwięki oraz obniżeniu jakości. Oznacza to, że dbanie o płyty winylowe jest nie mniej ważne. Jeśli jednak do zabrudzenia już doszło, należy sprawnie oczyścić igłę. Sklep z gramofonami posiada w swojej ofercie również akcesoria do pielęgnacji igły. Warto wybrać szczotkę z delikatnym, krótkim włosiem oraz przeznaczony do tego płyn antystatyczny. Podczas samodzielnego czyszczenia igły gramofonowej należy zachować szczególną ostrożność. Choć materiał, z którego wykonana jest sama igła, jest dość odporny, to wspornik, na którym jest osadzona, jest mniej trwały i łatwo może ulec uszkodzeniu. Aby zminimalizować ryzyko, przed przystąpieniem do czyszczenia należy unieruchomić ramię na wsporniku lub stabilnie przytrzymać. Wtedy można bez obaw nanieść płyn na szczoteczkę i delikatnymi ruchami usunąć kurz z igły. Należy pilnować ilości płynu, tak aby nie dopuścić do zawilgocenia gniazda wspornika. Po kilku minutach od wyczyszczenia igły, z powrotem można odtwarzać płyty. Profilaktycznie igłę powinno oczyszczać się co 20 godzin grania, lecz czasem konieczne może być usunięcie kurzu po zaledwie kilku godzinach. Najbezpieczniejszą opcją jest każdorazowe czyszczenie, gdy tylko pojawi się odrobina kurzu na igle.

Dbanie o płyty winylowe

Regularne czyszczenie płyt winylowych pozwala zachować gramofon w lepszej kondycji. Gdy są one nieużywane, zbiera się na nich kurz – powierzchnia płyty jest wyjątkowo podatna na zabrudzenia. Najłatwiejszym sposobem usunięcia zalegającego kurzu jest skorzystanie z masy czyszczącej. Posiada ona konsystencje plasteliny i może być wielokrotnie stosowana do usuwania różnych zabrudzeń. Z łatwością usuwa kurz również z rowków. Dostępne są również szczotki czyszczące, którymi można mechanicznie zgarnąć zabrudzenia.

25 stycznia 2022