Tuesday, 20/2/2018 UTC+1
Biznes Music
Biznes Music

Łódzka Giełda Fonograficzna

Łódzka Giełda Fonograficzna

Trzy lata temu idea Łódzkiej Giełdy Fonograficznej zdawała się dojrzewającą koncepcją spotkań fanów płyt winylowych. W minioną środę inicjatywa została uhonorowana statuetką Plastra Kultury. Łódzka społeczność, wracająca chętnie do starych płyt gramofonowych doceniła starania grupy pasjonatów muzyki. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej inicjatywie, która na mapie Polski zdaje się coraz mocniej wybijać.

 

Łódzka Giełda Fonograficzna znalazła się wśród nominowanych w plebiscycie Plastra Kultury, jako inicjatywa roku 2016. Nagrodę tę zdobyła. Bardzo się cieszymy z wyróżnienia –
– mówi Marcin Łaski – pomysłodawca i założyciel przedsięwzięcia –
– kultywujemy myśl o płytach winylowych, jesteśmy w Łodzi zawsze tam, gdzie coś się dzieje – dodaje.

 

Łódzka Giełda Fonograficzna często pojawia się w przestrzeni miasta, asystując ważnym wydarzeniom kulturalnym, głównie muzycznym. Myśl jest taka: organizatorzy ogłaszają termin giełdy, pojawiają się wystawcy i jako niezrzeszone sklepy muzyczne prezentują swoje kolekcje. SWAP znaczył tyle co spotkać się i wymienić egzemplarzami. Szybko się okazało, że klienci towarzyszący każdej giełdzie, chcą nie tylko wymieniać, a przede wszystkim kupować płyty. Wystawców spotkać można podczas koncertów, wydarzeń związanych z muzyką. Giełda pojawia się w ważnych miejscach w Łodzi – zarówno prywatnych lokalach związanych z szeroko pojętą sztuką i kulturą, jak: Niebostan, Tektura & Kawa Bistro, Doki Gastro Bar, Łódzki Dom Kultury czy niedawno otwarty muzyczny lokal Long Play. SWAP gościł w Radiu Łódź, gdzie świąteczna edycja wydarzenia uświetniła relację na żywo ze Studia im. H. Debicha. Łódzka Giełda Fonograficzna współdziała przy festiwalu Domofon, Łódzkie Bramy czy legendarnego Record Store Day działającym w Łodzi od 3 lat.

 

Podczas każdego eventu, płytę można odsłuchać, sprawdzić jej jakość. Wystawcy dbają także o asortyment, który pomaga pielęgnować płyty i sprzęt muzyczny. Są także dostępne książki o technice odtwarzania, ale i historii płyty winylowej.

 

Organizator Marcin Łaski bardzo dziękuje wszystkim, którzy wspólnie tworzą giełdę, czyli przede wszystkim biorącym udział w SWAPACH. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że już niedługo płyta winylowa będzie, dzięki organizatorom, nie tylko ogólnodostępna, ale i powszechna, będąca doskonałym uwieńczeniem każdej domowej imprezy.

 

Anna Maria Guziewska

Zdjęcie profilowe Agata-BM
O autorze

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dzięki temu już nie przeoczysz nowości.

Polub nas na FB