Saturday, 24/2/2018 UTC+1
Biznes Music
Biznes Music

„Burza” z Royal Shakespere Company 30 marca 2017 w Multikinie!

„Burza” z Royal Shakespere Company 30 marca 2017 w Multikinie!

Multikino i British Council zapraszają na retransmisję spektaklu „Burza” Williama Szekspira w reżyserii Gregoriego Dorana. Sztukę produkcji Royal Shakspeare Company będzie można zobaczyć w ramach cyklu „Teatr brytyjska na wielkim ekranie” 30 marca 2017 o 19:00 tylko w kinach sieci Multikino!

 

„Burza” to późne dzieło Szekspira, które opowiada o księciu Mediolanu Prosperze. Brat wygnał go z królestwa, co zmusiło bohatera do zamieszkania na wyspie. Prospero nie chce mu pozostać dłużnym, więc kiedy Antonio odbywa morską podróż, nakazuje rozpętać burzę…. W roli Prospera zobaczymy powracającego po 20 latach na deski Royal Shakespeare Company Simona Russella Beale’a. Za reżyserię spektaklu odpowiada dyrektor artystyczny Gregory Doran.

 

Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia, wspomaganego przez Alonsa – króla Neapolu, zostaje wraz z córką Mirandą wyprawiony na morze w łodzi, którą Neapolitańczyk Gonzalo w sekrecie zaopatrzył w wodę i żywność, a także książki. Wygnańcy trafiają na wyspę, gdzie spędzą dwanaście lat. Dzięki swoim umiejętnościom magicznym Prospero uwalnia ducha Ariela, uwięzionego przez wiedźmę Sykoraks w pniu drzewa, który staje się jego sługą i niewolnikiem.

 

Przed ich przybyciem na wyspę jedyną ludzką istotą był tu Kaliban, syn Sykoraks. Oprowadza rozbitków po wyspie, oni zaś odwdzięczają mu się, ucząc go ich języka i religii. Kaliban usiłuje zgwałcić Mirandę, za co Prospero więzi go w jaskini.

 

Akcja sztuki rozpoczyna się w momencie, gdy w pobliżu wyspy, na której przebywają bohaterowie przepływa statek. Płyną nim między innymi Antonio, Gonzalo oraz Alonso wraz z synem Ferdynandem i bratem Sebastianem. Prospero wywołuje tytułową burzę, która sprawia, że statek ulega katastrofie, a jego pasażerowie bez większych obrażeń trafiają na wyspę.

 

Wypełniający polecenia Prospera Ariel manipuluje rozproszonymi na wyspie rozbitkami. Jego czary powodują, że Ferdynand i Miranda zakochują się w sobie, młodzieniec zaś staje się posłuszny czarodziejowi, aby uzyskać rękę jego córki. W kolejnym epizodzie Kaliban wraz z dwoma pijakami ze statku podejmuje groteskową próbę zamordowania Prospera i przejęcia władzy na wyspie. Trzecim elementem fabuły jest plan zamordowania Alonsa przez Sebastiana i Antonia, którego efektem ma być koronacja Sebastiana. W scenie finałowej dochodzi do spotkania wszystkich głównych bohaterów. Prospero przebacza Alonso i planuje wspólny powrót do Włoch.

 

Spektakl zobaczymy 30 marca 2017 r. o godzinie 19:00 w Multikinie Arkady Wrocławskie.

Zdjęcie profilowe Agata-BM
O autorze

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dzięki temu już nie przeoczysz nowości.

Polub nas na FB